fbpx

UMOWA FRANCZYZOWA – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Wiele osób marzy o założeniu własnego biznesu, jednak często nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z dużym nakładem środków finansowych na rozpromowanie własnego biznesu. Możliwością, która pozwoli dobrze wystartować z nowym biznesem jest umowa franczyzowa. Czym jest umowa franczyzowa? Dlaczego warto ją zawierać i kto może skorzystać z tego rodzaju rozwiązania? Sprawdź, być może to początek nowej drogi biznesowej dla ciebie.

Co to jest umowa franczyzowa? Czym właściwie jest franczyza i kto swobodnie może skorzystać z tego rozwiązania. Choć termin może brzmieć nieco zagadkowo, nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Franczyza polega na ścisłej współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi od siebie podmiotami gospodarczymi, a wszelkie warunki tej współpracy zawarte są w dokumencie zwanym umową franczyzową.

Co to jest umowa franczyzowa? Najważniejsze cechy franczyzy

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym jest umowa franczyzowa, warto wymienić kilka najważniejszych cech franczyzy. Zacznijmy od wymienienia pięciu najważniejszych korzyści płynących z prowadzenia biznesu franczyzowego.

  • Początkujący przedsiębiorca ma znacznie łatwiejszy start. Osoby nieznające się na prowadzeniu biznesu i zakładające firmę po raz pierwszy często potrzebują wsparcia na samym początku. W większości przypadków umowa franczyzowa opisuje takie wsparcie oraz jego zakres.
  • Nie trzeba mieć szczególnego pomysłu na biznes. Rozważmy to na przykładzie prowadzenia sklepu z ubraniami. Wiesz, że chcesz działać w tej branży, jednak nie bardzo wiesz co chciałbyś sprzedawać w swoim sklepie. Korzystając z franczyzy zyskujesz dostęp do znanych marek oraz towaru, który jest znany i często kupowany przez klientów.
  • Mniejsze ryzyko, że biznes nie wypali. Początkujące przedsiębiorstwa usługowe czy sklepy często obarczone są dużym ryzykiem, że dotarcie do potencjalnych klientów zajmie bardzo dużo czasu oraz pochłonie dużo pieniędzy. Marka o ugruntowanej pozycji na rynku, z którego loga będziemy korzystać zrobi to sama, a ty nie będziesz musiał wydać kroci na marketing.
  • Franczyzodawca daje swoje know-how. Franczyzodawcy są często właścicielami marek, które funkcjonują na rynku od bardzo wielu lat. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz udzielają wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym prowadzenie własnego biznesu jest znacznie łatwiejsze i ryzyko popełnienia kardynalnych błędów jest znacznie niższe.
  • Umowa franczyzowa może być drogowskazem dla początkującego przedsiębiorcy. Umowa franczyzowa dokładnie opisuje wszelkie reguły i zasady współpracy. Często stanowi przewodnik dla początkujących przedsiębiorców, dzięki któremu mogą w łatwy sposób poruszać się w świecie biznesu.

Umowa franczyzowa – co warto wiedzieć na samym początku?

Umowa franczyzowa jest zawierana przez dwie strony – franczyzodawcę oraz franczyzobiorcę. Obie ze stron muszą ściśle przestrzegać zapisów oraz reguł, które zostały w niej zawarte. Większość tych reguł dotyczy oczywiście kwestii finansowych i każda umowa jest praktycznie przygotowywana indywidualnie. Franczyzobiorca potrzebuje gotówki na start, aby wyregulować wszelkie opłaty wstępne, zatowarować swój sklep bądź płacić wynagrodzenia swoim współpracownikom. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że każda ze stron ma swoje prawa oraz obowiązki, których muszą przestrzegać. W przypadku franczyzobiorcy, uzyskuje on prawo do korzystania ze znanego logo i może rozpocząć pracę pod znanym szyldem, zaś franczyzodawca zobowiązuje się wspierać przedsiębiorcę w codziennych działaniach firmy oraz pomaga w jej starcie.

Umowa franczyzowa  nie tylko dla dużych sieci restauracji. Kto może ją zawrzeć?

Kto może zawrzeć umowę franczyzową? Wielu z nas franczyza kojarzy się jedynie ze globalnymi gigantami ze świata gastronomii. Nic bardziej mylnego, umowę franczyzową można zawrzeć niemal w każdej branży. Bardzo popularne są biznesy prowadzone w systemie franczyzowym w branży modowej. Sprzedaż ubrań pochodzących od znanych marek jest dobrym pomysłem na biznes. Franczyza może dotyczyć zarówno sklepów stacjonarnych oraz internetowych. W ramach jednego butiku możliwa jest sprzedaż odzieży różnych marek. W takim przypadku należy nawiązać współpracę z firmą, która dysponuje prawem do różnych marek.

Umowa franczyzowa – dlaczego warto wystartować z biznesem w takim modelu?

Podsumowując, warto jeszcze raz podkreślić szereg korzyści, który płyną z prowadzenia biznesu w systemie franczyzowym. Umowa franczyzowa pozwala zminimalizować ryzyko niepowodzenia biznesu na starcie. Franczyzobiorca zyskuje również grupę zaufanych klientów oraz otrzymuje wsparcie firmy o ugruntowanej pozycji w danej branży.

Posty powiązane