fbpx

ILE MOŻNA ZAROBIĆ NA FRANCZYZIE?

Franczyza jest obecnie jedną z chętniej wybieranych form prowadzenia działalności. Podpisując umowę, franczyzobiorcy zyskują gotowy, przetestowany już pomysł na biznes. Praca pod szyldem znanej marki daje większe poczucie bezpieczeństwa – aspekt ten cenią sobie zwłaszcza stawiający pierwsze kroki w biznesie.

Rozpoznawalna nazwa to poniekąd gwarancja szybszego dotarcia do klientów, ale też oszczędności – np. na kampaniach reklamowych – z których franczyzobiorca odnosi korzyści, nie ponosząc przy tym kosztów. Zainteresowanych otwarciem podobnej działalności najbardziej ciekawi jednak to, ile można zarobić na franczyzie.

Zalety franczyzy – zarabiasz, bo oszczędzasz

Ten, kto zakładał działalność gospodarczą wie, jakich nakładów potrzeba, by wypromować markę. Zapewne wiele czasu zajęło mu zdobycie zaufania klientów. Decydując się na franczyzę, pomija te żmudne etapy. W pakiecie z biznesem zyskuje know-how. Otrzymuje fachową pomoc i szkolenia, za które w innym wypadku musiałby sam płacić.

Zatem nim zapytasz ponownie, ile można zarobić na franczyzie, zastanów się, ile możesz zaoszczędzić, wybierając tę formę działalności. Wypromowana, dobrze znana marka, rozpoznawalne, przywodzące pozytywne skojarzenia logo, lepsze warunki współpracy z dostawcami – oto korzyści, jakie daje franczyza.

Ile można zarobić na franczyzie na początku działalności?

Otwarcie każdego biznesu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów na jego rozkręcenie. Jak już ustaliliśmy, w przypadku franczyzy nakłady te są nieco niższe. Nie zmienia to faktu, że pierwsze miesiące działalności mijają na odzyskiwaniu poniesionych na jej otwarcie kosztów, a faktyczne zarobki franczyza zaczyna przynosić nieco później.

Nie da się jednoznacznie określić, jak duże są zyski z prowadzenia franczyzy. Zazwyczaj kwoty te sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chcesz dobrze zarabiać na franczyzie? Wiele zależy od Ciebie

Pewne słynne powiedzenie głosi, że każdy jest kowalem swojego losu. Nie inaczej jest przy prowadzeniu działalności. Posiadanie wiedzy na temat zasad działania danej firmy nie sprawi, że zarobki franczyza wygeneruje sama. Potrzeba do tego ciężkiej pracy i zaangażowania inwestora. Musi on nie tylko znać reguły licencji, ale też ich przestrzegać.

To, ile można zarobić na franczyzie, w dużej mierze zależy od rodzaju działalności. Niebagatelne znaczenie ma trafny dobór biznesu – a w zasadzie dostosowanie oferowanych usług czy produktów do potrzeb grupy zamieszkującej na danym terenie. Przy wyborze lokalizacji warto zwrócić uwagę na konkurencję, ale też np. łatwość dojazdu do punktu.

Nieco o roli klienta

Wykonywanie pracy zgodnej z naszymi zainteresowaniami sprawia, że wydaje się ona lżejsza i przyjemniejsza. Pracę wykonywaną z pasją widać. Robiąc to, co sprawia nam przyjemność, bardziej się angażujemy. To zaangażowanie (ale też profesjonalizm) dostrzegają klienci. Ich zadowolenie to klucz do sukcesu.

Usatysfakcjonowany klient nie tylko ponownie skorzysta z naszych usług, ale będzie też chodzącą reklamą prowadzonej przez nas firmy. Przypominamy, że to, ile można zarobić na franczyzie, uzależnione jest od tego, czy uda nam się pozyskać klientów i zatrzymać ich. Warto wypracować własny sposób pozyskiwania nowych zainteresowanych naszą usługą.

Zarobki: franczyza a umowa

Ludzie planujący otwarcie firmy na zasadzie franczyzy, mogą odczuć pewnego rodzaju rozczarowanie, gdy po wpisaniu do wyszukiwarki hasła “zarobki franczyza” nie uzyskają konkretnej odpowiedzi. Takiej odpowiedzi nie ma. Dlaczego? Śpieszymy z odpowiedzią. Po pierwsze, umowy franczyzowe objęte są klauzulą poufności.

W efekcie, niemożliwe jest uzyskanie pełnych informacji na temat kosztów i zysków, jakie generuje dana firma. Pewne wnioski na temat intratności konkretnego biznesu można wysnuć na podstawie liczby franczyzobiorców danej sieci i ilości prowadzonych przez nich punktów. Otwieranie kolejnych placówek to sygnał, że franczyza przynosi zadowalające zarobki.

Wszystko, co możesz zrobić, by dobrze zarobić na franczyzie

Jeśli zależy Ci na wysokim zysku z franczyzy, dobrze zastanów się, z kim podejmiesz współpracę. Upewnij się, że właściwie przeprowadziłeś badanie rynku, że nie będziesz miał problemu z pozyskaniem klientów. Wreszcie – powierz specjaliście sprawdzanie umowy franczyzowej. To od niej w dużej mierze zależy, ile można zarobić na franczyzie.

Zorientuj się, w jakim stopniu możesz liczyć na wsparcie franczyzodawcy. Dla przykładu: otwierając sklep monomarkowy we współpracy z GPoland, otrzymujesz (oprócz logo i pomysłu na biznes) pomoc w doborze lokalizacji, negocjacji wysokości opłat za najem, projekt i realizację wyposażenia sklepu i wiele innych.

Wybierz dobrze, zarabiaj dobrze

Wielu przedsiębiorców pytanych o to, ile można zarobić na franczyzie, odpowie, że jest to uzależnione od wyboru franczyzodawcy. Dlatego szukając konceptu dla siebie, warto wziąć pod uwagę to, czy przyszły franczyzodawca ma ugruntowaną pozycję na rynku. Dzięki znanej marce, łatwiej będzie pozyskać klientów.

Warto też dowiedzieć się, czy wybrana sieć dobrze prosperuje. Kondycja finansowa franczyzodawcy to dla franczyzobiorcy cenna informacja. Przy wyborze partnera, franczyzobiorcy nie wolno zapomnieć, że on sam musi dysponować wystarczającymi środkami na przystąpienie do biznesu i koszty jego utrzymania w pierwszych miesiącach po starcie.

Franczyza: zarobki uzależnione od czasu istnienia firmy

Ile można zarobić na franczyzie? Na początku pewnie niewiele. Nim biznes się rozkręci, franczyzobiorca nabierze doświadczenia, zdobędzie zaufanie klientów, odzyska zainwestowane środki, potrzeba czasu. Kolejne miesiące są już łatwiejsze. Nie bez znaczenia jest też czas, jaki minął od pojawienia się konceptu na rynku.

Firma, która ma długą historię, ma też doświadczenie. To, że mimo zmieniających się warunków gospodarczych, wciąż się rozwija, najlepiej świadczy o tym, że pomysł na biznes jest sprawdzony i ma duże szanse powodzenia. To, jakie zyski będzie generował konkretny punkt franczyzowy, zależy m. in. od sposobu jego prowadzenia.

Ile można zarobić na franczyzie? Policz sam!

Franczyza generuje spore zyski. Jednakże nie można oczekiwać, że będą to przychody natychmiastowe. By zarobić na franczyzie potrzeba czasu, pracy i wkładu finansowego. Poza kosztami na rozpoczęcie działalności (m. in. wynajem lokalu i zakup sprzętu), w swoich prognozach należy uwzględnić koszty stałe.

Poza opłatą franczyzową, uiścić trzeba jeszcze rachunki za czynsz czy media. Ponosi się także koszty zakupu towarów. To właśnie te wydatki należy uwzględniać, gdy ocenia się, ile faktycznie można zarobić na franczyzie. Szukając odpowiedzi o zarobki we franczyzie, należy pamiętać, że ta sama sieć przyniesie inny zysk w różnych lokalizacjach.

Różny popyt na dany produkt czy usługę, stopień zamożności mieszkańców (a także ich wiek), bliskość konkurencyjnych placówek – to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę, szacując możliwe do osiągnięcia zyski z franczyzy. Nie bez znaczenia jest stopień zaangażowania samego franczyzobiorcy,  a także dobór pracowników, którzy będą wspierać go w prowadzeniu działalności.

Posty powiązane