fbpx

CZY WARTO ZAINWESTOWAĆ WE FRANCZYZĘ?

Prawdopodobnie myślało o niej wielu spośród tych, którzy rozważali podjęcie własnej działalności gospodarczej. Franczyza: czy warto? By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by dokonać zestawienia zysków i strat, z jakimi musimy liczyć się, podpisując umowę z franczyzodawcą. Jak wypada franczyza w bilansie korzyści i wad?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy mowa jest o franczyzie, to łatwiejszy start. Budowanie świadomości marki to żmudny, długotrwały proces. Tymczasem, podpisując umowę z licencjodawcą, zyskujemy rozpoznawalny, przywodzący pozytywne emocje szyld. Bazujemy na renomie i doświadczeniu sieci, poznając przy tym jej sekrety.

Franczyza – czy warto polegać na czyimś pomyśle?

Załóżmy, że ktoś dysponuje niezbędnymi środkami finansowymi na rozpoczęcie biznesu. Na jego rozkręcenie i obsługę gotów jest poświęcić większość swojego czasu. Jest pełen zapału do pracy, ale… brakuje mu pomysłu na działalność. Nie chce jednak tracić energii na planowanie kolejnych procesów, ich udoskonalanie itp.

Ktoś taki potrzebuje franczyzy! Podpisując umowę, zyskuje dostęp do know-how firmy. Dzięki temu wie, jak prowadzić biznes, pomijając przy tym nielubiany proces planowania. Odpowiedź na pytanie – franczyza: czy warto?  – będzie twierdząca w przypadku osób, które chcą zminimalizować ryzyko niepowodzenia biznesu.

Franczyza. Mała inwestycja, duże wsparcie

Zakładając firmę, jesteśmy pełni obaw: o poziom swojego przygotowania, wiedzy w danym obszarze. Zaczynamy wątpić w swoje kompetencje, a co z tym idzie w rentowność przedsięwzięcia. Po raz kolejny pojawia się pytanie o inne formy prowadzenia działalności – franczyza czy warto? Decydując się na franczyzę, zyskujemy fachowe wsparcie.

Franczyzodawca staje się po części naszym przewodnikiem w świecie biznesu: przeprowadza szkolenie wstępne, udziela pomocy w uruchomieniu punktu (czasem pomaga w wyborze lokalu), udostępnia swoje sposoby na osiągnięcie sukcesu, dzieli się doświadczeniem, pozwalając zyskać je franczyzobiorcy, służy radą.

Franczyza a szanse na powodzenie inwestycji

Jeśli ktoś boi się ryzyka, z jakim wiąże się otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej, to franczyza jest w stanie w pewien sposób to ryzyko zminimalizować. By nie doszło do rozmycia odpowiedzialności, warto mieć na uwadze, że nikt nie jest w stanie zagwarantować nam sukcesu. Od franczyzodawcy otrzymujemy niezbędne ku temu narzędzia.

W dużej mierze to od naszego zaangażowania zależy powodzenie inwestycji. Niemniej, faktem jest, że uruchomienie biznesu w ramach franczyzy jest łatwiejsze. Działanie na rzecz znanej sieci, czyni nas bardziej wiarygodnymi w relacjach biznesowych. W pewnym stopniu minimalizuje ryzyko upadłości, co znajduje potwierdzenie w badaniach.

Franczyza: czy warto – opinie tych, którzy skorzystali

Franczyzobiorcy doceniają ten sposób prowadzenia działalności z uwagi na korzyści odnoszone w związku z ogólnopolskimi kampaniami reklamowymi, wykupowanymi przez  franczyzodawcę. Efektem udanej promocji sieci jest zwiększone zainteresowanie usługami świadczonymi przez pojedyncze punkty. Działania na mniejszą skalę nie są tak owocne.

Na tym nie kończy się lista korzyści, jakie niesie za sobą zawarcie umowy z liczącym się podmiotem. Słysząc hasło: franczyza – czy warto, przedsiębiorcy wskazują na jeden jeszcze aspekt. Korzystne warunki zakupu towarów, jakich nie byliby w stanie wynegocjować, działając w pojedynkę. Franczyza: mała inwestycja, która się opłaca.

Franczyza: czy warto – opinie tych, którzy popełnili błąd

O tym, czy warto zainwestować we franczyzę, ostatecznie zdecyduje to, w jaki sposób przygotowaliśmy się do jej wyboru i prowadzenia biznesu. Staranny dobór franczyzodawcy, poprzedzony analizą rynku i konkurencji, poparty pozytywnymi opiniami innych franczyzobiorców, to połowa sukcesu. Równie istotna jest umowa.

Posty powiązane